Faculty Awards 2011

Arts
Shelley Mahoney English, Film and Theatre
Faculty of Arts Excellence in Teaching: Sessional Instructor
Lance Roberts Sociology
Faculty of Arts Excellence in Teaching: Established Faculty
Dan Bailis Psychology
Teaching Award in Psychology
Melanie Glenwright Psychology
Faculty of Arts Excellence in Teaching: Probational Faculty

Agricultural & Food Sciences
Sanjayan Satchithanantham Biosystems Engineering
North American Colleges and Teachers of Agriculture Award for Teaching Excellence
Jason Morrison Biosystems Engineering
Biosystems Engineering Graduating Class Award for Excellence in Teaching
Rob Gulden Plant Science
Teacher of the Year, 1st Year Diploma Award
Don Flaten Soil Science
NACTA - North American Colleges and Teachers of Agriculture Teaching Award Instructor of the Year, Diploma 2nd year class award, as well as the Teacher of the Year, Agriculture Degree Program

Asper School of Business
Parshotam Dass Business Administration
Associates Achievement Award for Excellence in Teaching
Howard Harmatz Business Administration
Olive Beatrice Stanton Award, STRR & Golden Shovel Award for Excellence in Teaching
Sandy Hershcovis Business Administration
CMA Merit Award - For Teaching and Research
Sean MacDonald Business Administration
2010 Associates Achievement Award for Excellence in Teaching - presented Fall 2010
Srimantoorao Appadoo Supply Chain Management
CMA Merit Award - Ror Teaching and Research

Clayton H. Riddell Faculty of Environment, Earth & Resources
John Iacozza Environment and Geography
Award of Excellence for Undergraduate Teaching & Graduate Student Teaching Award
Jeff Masuda Environment and Geography
Award of Excellence for Graduate Teaching

Dentistry
Archie McNicol Oral Biology
Most Innovative Use of Teaching with Technology in the Classroom Dental Hygiene 2 Students
German Ramirez Oral Biology
Faculty of Arts Excellence in Teaching: Probational Faculty
Noriko Boorberg Restorative Dentistry
Classroom/Pre-Clinical/Clinical Teaching to DENTISTRY 1 Students
Anthony Nowakowski Restorative Dentistry
Teaching Award in Psychology
Renato Roperto Restorative Dentistry
Faculty of Arts Excellence in Teaching: Sessional Instructor
Charlene Solomon Restorative Dentistry
Faculty of Arts Excellence in Teaching: Established Faculty
Diane Girardin School of Dental Hygiene
Classroom/Pre-clinical/Clinical Teaching to Dental Hygiene II Students & STRR
Lorraine Glassford School of Dental Hygiene
Classroom/Preclinical Teaching to Dental Hygiene I Students
Kathy Griffith School of Dental Hygiene
Most Innovative Use of Teaching with Technology in the Classroom to Dental Hygiene 1 Students

Education
Kelvin Siefert Education
AERA Lifetime Distinguished Service and Scholarship for the Teaching of Educational Psychology

Engineering
Shawn Clark Civil Engineering
2011 Graduating Class Award for Excellence in Teaching
Diana Klassen ENGAP
Wichihewaywin Award, which is a Cree word meaning "in partnership" for her lifetime contributions to Aboriginal Education.

Education
Wilder Robles Family Social Sciences
U1 Excellence in Teaching Award & MAHE Excellence in Teaching Award

 Medicine
Fahd Al-Gurashi Anesthesia
Teacher of the Year - Community Hospital
Jennifer Ballen Anesthesia
Excellence in Academic Teaching
Thomas Mutter Anesthesia
YK Poon Excellence in Teaching
Leena Patel Anesthesia
Teacher of the Year - Children's Hospital
Govender Prakashen Anesthesia
Teacher of the Year - Health Sciences Centre
Chinniampalayam Rajamohan Anesthesia
Teacher of the Year - St. Boniface Hospital
Susan Hauch Family Medicine
MB Medical Students Assc Award
Keevin Bernstein Internal Medicine
Med II Teaching Excellence Award
Andrew Walkty Medical Microbiology
Med Micro & Infectious Diseases Educator of the Year Award
George Zhanel Medical Microbiology
Med Micro & Infectious Diseases Educator of the Year Award, STRR,& Jim Parker Med Micro Educator of the Year Award
Michael Boroditsky Obstetrics and Gynecology
APGO Award for Teaching Excellence & Undergraduate Medical Education Teaching Award
Sikhor Sett Obstetrics and Gynecology
Undergraduate Medical Education Teaching Award & Excellence for Teaching – St. Boniface General Hospital
Adelicia Yu Obstetrics and Gynecology
Undergraduate Medical Education Teaching Award - Excellence for Teaching – Resident
Donna Sutherland Otolaryngology
PARIM (Professional Association Residents in Medicine) Educator of the Year Award for 2010-2011
Marc Del Bigio Pathology
Educator & Mentor of the Year Award (April 2011)
Abdalla Ali Pediatrics and Child Health
Best Teacher in the Full Time Faculty category
Meghan Cranston Pediatrics and Child Health
Best Resident Teacher
Marni Hanna Pediatrics and Child Health
Best Teacher in the Community Pediatrician category
Don Smyth Pharmacology
Teaching Excellence Award (2009 - 2010) from the Med I class, awarded December 1, 2010
Thomas Netticadan Physiology
2011 Ed Kroeger Mentorship Award
Ellen Gordon Psychiatry
2010-2011 Psychiatry Educator of the Year Award (for the St. Boniface Hospital Site)
Mike Harrington Psychiatry
2010-2011 Resident Educator of the Year
Laurence Katz Psychiatry
2010-2011 Psychiatry Educator of the Year Award (for the Health Sciences Centre Site)
Jamie Dubberley Surgery
Resident Teaching Award (Orthopedic Surgery)
Cliff Yaffe Surgery
Surgical Educator of the Year

Nursing
Carol Enns Nursing
Dean's Award for Teaching Excellence
Diana McMillan Nursing
Dean's Award for Teaching Excellence
Marilyn Seguire Nursing
College of Registered Nurses Professional Nursing Award/Nursing Education
Pat Shaw Nursing
Dean's Award for Clinical Teaching Excellence

Pharmacy
Dennis Cote Pharmacy
Faculty of Pharmacy Student Recognition of Outstanding Teacher Award, 1st year
Chris Louizos Pharmacy
Faculty of Pharmacy Student Recognition of Outstanding Teacher, 3rd year
Kristine Petrasko Pharmacy
STRR, Faculty of Pharmacy Student Recognition of Outstanding Teacher Award, 2nd Year
Lavern Vercaigne Pharmacy
Bristol Myers Squibb Award for Excellence in Teaching (4th year)

School of Medical Rehabilitation
Lisa Diamond-Burchuk Occupational Therapy
SMR Graduating Class Teaching Excellence Awards (2010)
Giselle Pereira Physical Therapy
SMR Graduating Class Teaching Excellence Awards (2010)
Ken Chambers Respiratory Therapy
SMR Graduating Class Teaching Excellence Awards (2010)

Science
Kevin Scott Biological Sciences
Science Students' Association Teacher Recognition Award - 1000 level
Jamie Galka Chemistry
Science Students' Association Teacher Recognition Award - 2000 level
Deborah Court Microbiology
Science Students' Association Teacher Recognition Award - 3000 level

Teaching Assistant Awards (Faculty of Science and Engineering)
Taras Babiak  
Chemistry Dept Award for Excellence in Teaching Assistance & Faculty of Science Award for Excellence in Teaching Assistance
Phillip Chung  
Faculty of Science Award for Excellence in Teaching Assistance
Ronald Domalaon  
Chemistry Dept Award for Excellence in Teaching Assistance & Faculty of Science Award for Excellence in Teaching Assistance
Mostafa El-Mogy  
Civil Engineering PhD Student Teaching Assistant Excellence Award
Mohamed Hasaballa  
Civil Engineering PhD Student Teaching Assistant Excellence Award
Tallie MacDonald  
Chemistry Dept Award for Excellence in Teaching Assistance & Faculty of Science Award for Excellence in Teaching Assistance
Maryam Moshiri  
Civil Engineering Masters Student Teaching Assistant Excellence Award
Anthony Signore  
JC Rauch Memorial Prize (Given to Science Grad Students)
Erin Spice  
JC Rauch Memorial Prize (Given to Science Grad Students)
Hoangkim (Mimi) Vu  
Chemistry Dept Award for Excellence in Teaching Assistance

University 1
2012-2013
Ian Hudson Economics
Carrie Paquette Statistics
2011-2012
Wilder Robles Family Social Sciences
Rod Kueneman Sociology
Chris Trott Native Studies
2010-2011
Shawna Ferris Women's and Gender Studies
Darja Kalajdzievska Economics
Harminder Guliani Mathematics
Michael O'Brien-Moran University 1
Mary-Anne Kandrack Sociology
2009-2010
William Korytowski Mathematics
Louise Renée French, Spanish and Italian
David Watt English, Film and Theatre
2008-2009
Andrew Osborne French, Spanish and Italian
Michael J. M. O’Brien-Moran University 1
Phyllis Portnoy English, Film and Theatre
2007-2008
Elena Smirnova Chemistry
Jennifer van Wijngaarden Chemistry
2006-2007
Robert Altameyer Psychology
Louise Olsen Access
William Korytowski Mathematics
2005-2006
William Korytowski Mathematics
2004-2005
Robert Altameyer Psychology
2003-2004
Elena Smirnova Chemistry
2002-2003
Tony Secco Chemistry